Публічна бібліотека ім. Леоніда Новиченка Четвер, 02.05.2024, 13:01

Головна » 2021 » Квітень » 23 » ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ БІЛЬ ДОСІ В НАШИХ СЕРЦЯХ
ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ БІЛЬ ДОСІ В НАШИХ СЕРЦЯХ

Біль крізь роки… вже 35-ть минає від того дня, коли усе людство зрозуміло, що так званий «мирний атом» має бути абсолютно контрольований з боку людини, адже не терпить халатності та недбалого ставлення до себе…

Катастрофа на ЧАЕС призвела до непоправних соціальних, економічних і гуманітарних проблем: за екологічними наслідками аварія масштабувалася у планетарну трагедію: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.  Адже 30 країн світу піддалися радіаційному забрудненню, 8,5 мільйонів людей постраждали, а більше 100 тисяч – померли. Слід зазначити, що в Україні від Чорнобильської аварії постраждали 1 млн 769 тис осіб. З них 188 тис – це ліквідатори катастрофи на ЧАЕС, 1 млн 588 тис потерпілі та близько 2,5 тис люди, які брали участь у ліквідації наслідків інших аварій.

Все далі відходять від нас події пов'язані з Чорнобилем. Але ніколи вони не зітруться з пам'яті тих, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху  на атомній електростанції, рятуючи людство від жахливої трагедії.

Серед них і житель с.Московське Липоводолинської селищної ради Олександр Явтушенко, який  поділився своїми спогадами про перебування  в чорнобильській зоні з працівниками Публічної  бібліотеки ім. Л.Новиченка.

Олександр Олександрович в ті роки працював дільничним інспектором міліції у Липоводолинському РВВС, коли надійшло повідомлення про чорнобильську катастрофу. Йому сказали нести там службу з початку травня, але відрядження трішки відклалося і на новому місці служби він перебував з 10 червня по 7 липня 1986 року.

- "Нас із Сумщини було 120 чоловік, ми змінили міліціонерів із Рівненщини", - розповідав Олександр Явтушенко. У нас було два завдання: стояти на КПП із дозиметрами, впускати і випускати людей та техніку та заїжджати у 30-ти кілометрову зону та патрулювати вулиці, аби не було крадіжок.  Сумно було дивитися на покинуті будинки, вулиці, прикрашені святковою атрибутикою. По всьому було видно - жителі населених пунктів не думали, що вони сюди не повернуться.

Захищала від радіації лише маска, і хоча й знали вже про небезпеку, ніхто через три дні перебування в зоні аварії не сприймав її, як щось загрозливе, працювали і все.

Пригадується і культурна програма для ліквідаторів. Поблизу знаходилася база відпочинку "Зелений мис" і там відбувалися концерти. Один із них за участю Алли Пугачової, інший - Станіслава Говорухіна, з яким вдалося поспілкуватися особисто. Якраз це запам'яталося надовго.

Нам вдалося поспілкуватися з одним з учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Олександр Олександрович, як і решта його побратимів по нещастю не дуже любить згадувати про цей період свого життя. Він був важким і незрозумілим для всіх, хто віч-на-віч зіткнувся з "мирним атомом" на чорнобильській землі. Фото з особистого архіву Олександра Явтушенка.

Відео для перегляду

Переглядів: 163 | Додав: Наташа | Рейтинг: 0.0/0