ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ БІБЛІОТЕКАМИ
КЗ «ЛИПОВОДОЛИНСЬКА ЦБС»
(ВИТЯГ)
2. ПРАВА КОРИСТУВАЧІВ
2.1. Кожний громадянин України незалежно від статі, віку, національності, освіти. соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання, а також юридичні особи – підприємства, установи, організації – мають право на бібліотечне обслуговування. Формами бібліотечного обслуговування є абонемент, читальний зал, міжбібліотечний абонемент (далі МБА), а також обслуговування поза бібліотекою (бібліотечні пункти, тощо). Користувачі мають право отримувати книги, документ та інші носії інформації через абонементи за місцем проживання.
2.2. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на бібліотечне обслуговування, що й громадяни України.
2.3. Користувачі бібліотек КЗ «Липоводолинська ЦБС» мають право:
- Безоплатно користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів через довідково-пошуковий апарат;
- Безоплатно отримувати в тимчасове користування документи з фондів бібліотек;
- Одержувати документи або їх копії через міжбібліотечний абонемент (далі - МБА);
- Одержувати інформацію з інших бібліотек, користуючись каналами зв’язку;
- Користуватися іншими видами послуг, у тому числі на платній основі;
- Брати участь у всіх соціокультурних заходах, які проводяться бібліотеками КЗ «Липоводолинська ЦБС»;
- На ввічливе та компетентне обслуговування.
2.4. Користувачі мають право одержати для опрацювання поза бібліотекою не більше 5 документів терміном до З0 днів. Термін користування новими надходженнями, документами підвищеного читацького попиту, періодикою може бути зменшено до 15 днів. Термін користування документами на прохання користувача може бути продовжений, якщо на них відсутній попит інших користувачів. Кількість виданих документів в читальному залі на день не обмежується. Бібліотека самостійно визначає види й типи документів, що видаються лише в читальному залі.
2.5. Рідкісні та цінні документи, довідкові видання, а також видання, одержані через МБА, видаються для користування тільки в читальному залі.
2.6. У разі відсутності в бібліотечному фонді потрібних документів користувач має право замовити та отримати їх через систему міжбібліотечного абонементу.
2.7. Особи, які тимчасово проживають у зоні обслуговування бібліотечного закладу, мають право користуватися тільки його читальними залами.
2.8. Особи, які не мають змоги відвідувати бібліотеки за місцем проживання в силу похилого віку, обмежених фізичних можливостей, мають право на спеціальні умови обслуговування.
3. ОБОВ’ЯЗКИ КОРИСТУВАЧІВ
3.1. Для запису до бібліотек відвідувач зобов'язаний пред’явити паспорт (військовослужбовці – військовий квиток), ознайомитись з правилами користування бібліотекою і підтвердити підписом зобов’язання їх виконання, надати відомості для заповнення читацького формуляра. У разі зміни місця проживання, зазначеного в паспорті, користувач повинен повідомити про це бібліотеку у місячний термін.
Діти і підлітки до 16 років записуються до бібліотеки на підставі документа, який пред'являють їхні батьки, представник установи або особи, під наглядом яких перебувають діти.
3.2. Користуючись документами з бібліотечного фонду, користувач повинен дбайливо ставитись до них; при одержанні документів мас перевіряти їхню кількість і наявність пошкоджень і в разі виявлення дефектів попередити про це бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на документах відповідну позначку. В іншому разі відповідальність за виявлені в документах дефекти несе користувач.
3.3. Кожний документ, виданий для опрацювання поза бібліотекою, фіксується в читацькому формулярі і підтверджується підписом користувача, крім дошкільників та учнів 1-4 класів.
3.4. Документи, одержані з фондів бібліотеки, користувач повинен повертати в установлений термін.
3.5. Користувач, який втратив або пошкодив документ з фонду бібліотеки, а також одержаний через МБА, внутрішньо системний книгообмін, повинен замінити його аналогічним документом, визнаним рівноцінним, або відшкодувати його ринкову вартість. Розмір відшкодування визначається бібліотекою.
3.6. За втрату або псування документа з фонду бібліотеки неповнолітнім користувачем відповідальність несуть його батьки, навчальний заклад чи установа, під наглядом яких він перебуває.
3.7. У разі навмисного пошкодження або крадіжки видань з бібліотечного фонду, користувач несе кримінальну відповідальність за вчинений злочин згідно чинного законодавства України і позбавляється права користування послугами бібліотеки.
3.8. Користувачі зобов'язані, повернути отриману для роботи літературу в читальному залі за 10 хвилин до закінчення робочого дня бібліотеки. Видача літератури для опрацювання поза бібліотекою припиняється за 10 хвилин до закінчення робочого дня бібліотеки.
3.9. Користувач, який порушує правила користування бібліотекою, позбавляється права відвідувати її на термін від 3 до 6 місяців. Матеріали про злісне порушення правил користування бібліотекою можуть бути передані до суду згідно з чинним законодавством України.
3.10. Користувачі зобов'язані виконувати Правила користування бібліотеками КЗ «Липоводолинська ЦБС», дбайливо ставитись до її фондів та майна, чемно ставитись до працівників бібліотеки та до інших відвідувачів бібліотеки.
3.11. Користувачам бібліотек КЗ «Липоводолинська ЦБС» не дозволяється:
- Вносити до зон обслуговування сумки (розмір яких перевищує 20x30 см), портфелі, пакунки, рюкзаки, інші великогабаритні речі;
- Вилучати картки з каталогів та картотек та робити на них нотатки;
- Здійснювати будь-які дії, що можуть спричинити порушення цілісності бібліотечних документів, зіпсувати чи змінити їх зовнішній вигляд (підкреслювати тексти, робити позначки, закладати в них олівці, ручки, тощо, виривати чи загинати сторінки, браги документи вологими та брудними руками);
- Виносити документи з бібліотеки без належного оформлення у читацькому формулярі;
- Користуватися мобільними телефонами у читальному залі, порушувати тишу;
- Будь-якими діями заважати роботі користувачів та бібліотечному персоналу чи створювати загрозу для їхнього життя і безпеки;
- Приймати їжу та напої в бібліотеці;
- Заходити в службові приміщення, користуватись службовими телефонами;
- Відвідувати бібліотеку в стані алкогольного та наркотичного сп'яніння, в неохайному вигляді та з ознаками інфекційних та вірусних захворювань;
- Палити в приміщеннях бібліотеки, застосовувати ненормативну лексику та грубо спілкуватись з бібліотечним персоналом.